Kuinka täytät tehtävälomakkeen hallintaportaalissa
- Avaa tehtävä, jota alat suorittaa
- "Aloita käsittely" (nykyinen käyttäjä asetetaan tehtävän suorittajaksi
TAI "Vastuutaho aloittaa käsittelyn" (Jos tehtävä on vastuutettu roolille --> valitse yksittäinen käyttäjä suorittajaksi) --> tehtävän tila muuttuu "Käynnissä"-tilaan - Avaa tehtävälomake kolmen pisteen takaa
- Avaa osio, jonka haluat täyttää
- Täytä lomake (vähintään pakolliset kentät), liitä lomakkeelle mahdolliset liitteet ("valitse tiedostoja" tai "pudota tiedostot") ja "Merkitse osio valmiiksi"
HUOM! Kaikki osiot on merkittävä valmiiksi ennenkuin tehtävän voi kuitata valmiiksi. - Jos haluat, että tehtävälomakkeesta muodostetaan erillinen PDF-raportti, laita täppä ruutuun "Luo PDF" ja määritä sähköpostiosoite, johon PDF-raportti lähetetään.
- Mikäli haluat kirjoittaa tehtävälle suorituskommentit, mene kolmen pisteen takaa "Suorituskommentit" ENNEN kuin merkitset tehtävän valmiiksi.
- Merkitse valmiiksi